Wiatr - źródło darmowej i ekologicznej energii
Wśród urządzeń oraz instalacji funkcjonujących w oparciu o energię odnawialną, dużą rolę odgrywają z pewnością elektrownie wiatrowe. Jednak nie zawsze muszą one przyjmować postać tych największych i najbardziej rozbudowanych, które zazwyczaj spotykamy na polach, łąkach, z dala od zabudowań, gdzie teren jest stosunkowo płaski. To bowiem tam występuje wiatr, który jest najbardziej korzystny dla wytwarzania energii. Wpływ na jej produkcję ma również fakt, że łopaty umieszczone są na wysokim maszcie. Pozyskiwanie energii w ten sposób jest ekologiczne i ekonomiczne, a to sprawia, że coraz większa liczba klientów indywidualnych wykazuje zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Ich zapotrzebowanie na energię nie wymaga jednak zakupu tak dużych konstrukcji. Często wystarczają małe domowe elektrownie wiatrowe, które zapewniają zasilanie dla większości urządzeń domowych. Na rynku dostępne są różne modele oraz wersje elektrowni wiatrowych: zaawansowane, podstawowe oraz małe. Różnią się one mocą, ceną, wagą oraz średnicą wirnika, które przekładają się na ich efektywność. Energię pozyskaną w ten sposób można spożytkować nie tylko do zasilenia urządzeń stosowanych w gospodarstwie domowym, ale również do ogrzewania wody. Wyposażając instalację w dodatkowe elementy, można jeszcze znacząco rozbudować i poszerzyć jej możliwości działania.
Elektrownie wiatrowe sprawdzają się także w przypadku mniejszego zapotrzebowania na energię. Pomimo stosunkowo niewielkiej mocy, idealnie nadają się do zasilania urządzeń alarmowych, znaków drogowych, pomp ciepła oraz źródeł oświetlenia. To sprawia, że są instalowane nie tylko w tradycyjnych domach, ale również w przypadku leśniczówek, pensjonatów, pól namiotowych, jachtów i innych, podobnych obiektów.
Istotną cechą tego rodzaju rozwiązań jest fakt, że pozyskiwana przez nie energia jest praktycznie darmowa. Należy ponieść jedynie koszty zakupu instalacji i liczyć się z ewentualnymi pracami konserwatorskimi. Co ważne, ich potencjał i liczne zalety przemawiają już nie tylko do osób wspierających działania ekologiczne, ale również i tych, które chcą płacić mniejsze rachunki za prąd lub nie ponosić ich wcale.